Zakon Świętego Franciszka
Ubóstwo. Posłuszeństwo. Czystość. Te trzy słowa to w zasadzie kompletna definicja, istota Zakonu Braci Mniejszych.
Kiedy to się zaczęło?
Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum – OFM) został założony w 1209 r przez św. Franciszka z Asyżu. Od samego początku zgromadzenie było zaliczane do zakonów żebraczych, czyli utrzymujących się z jałmużny. Życie braci mniejszych polega na zachowaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości.
Kim był Św. Franciszek?
Był synem bogatego kupca. Modnie ubrany, lubiący śpiew i dobrą zabawę, w młodości był duszą towarzystwa. Beztroska mogłaby trwać i trwać... ale lekkoduch w wieku 21 lat trafia na wojnę. Pole bitwy a później niewola zmuszają go do refleksji nad swoimi wartościami. Wraca odmieniony...
Potem kolejna wojna i głos Boga: „Franciszku, komu lepiej służyć, Panu czy słudze?”. Odpowiedź Franciszka płynie prosto z serca: „Panu”. Zabawę zastępuje modlitwa, jałmużna i posługa trędowatym. Pewnego dnia, podczas modlitwy pod Krzyżem w zrujnowanym kościele św. Damiana, ponownie słyszy głos Pana: „Franciszku, idź i napraw mój Kościół”. Franciszek to polecenie zrozumiał dosłownie.
Sprzedał cześć majątku swojego ojca, a uzyskane pieniądze przeznaczył na remont kościoła. Ojciec nie rozumiał postępowania swojego syna i oficjalnie go wydziedziczył. Od tego czasu Franciszek wyłącznie Boga nazywał Ojcem. Po tym zdarzeniu zapragnął żyć według Ewangelii, głosząc po miastach i wioskach nawrócenie i pokutę. Szybko dołączyli do niego pierwsi naśladowcy.
Ile tych zakonów założył?
W 1212 roku do Franciszka, przyjmując ten sam rodzaj życia, dołączyła Klara z Asyżu, dając tym samym początek zakonowi żeńskiemu, sióstr klarysek. Dla nich Franciszek przygotował miejsce przy kościółku świętego Damiana. W 1221 roku za sprawą kardynała Hugolina ruch świecki otrzymał ramy organizacyjne tworząc w ten sposób trzeci zakon franciszkański.
Jak został organizatorem pierwszych jasełek?
W listopadzie 1223 roku papież Honoriusz III zatwierdził regułę świętego Franciszka. Tego też roku na Boże Narodzenie Franciszek urządził w Greccio żywą stajenkę betlejemską. Odczytał Ewangelię o narodzeniu Pana Jezusa i wygłosił kazanie o tej tajemnicy i Dzieciątku Jezus, dając tym początek „żłóbkom” i „jasełkom”.
Jak go zapamiętano?
Przyzwyczailiśmy się kojarzyć Franciszka z bosym młodzieńcem beztrosko hasającym po łące. Nie bez przyczyny, bo wyjątkowo kochał on przyrodę. Ten sam święty jednak na wielu wizerunkach trzyma w ręku krucyfiks, a u jego stóp znajduje się czaszka.
Symbole pokuty i umartwiania. Surowy tryb życia odbił się na jego zdrowiu. W lecie 1224 roku udał się na Alwernię, gdzie odbył czterdziestodniowy post ku czci św. Michała Archanioła. Wtedy też ukazał się mu Chrystus na krzyżu i odbił na ciele Franciszka swoje najświętsze rany – na boku, oraz dłoniach i stopach.
Niebawem zdrowie i cierpienie zmusiły go do zaprzestania pieszych wędrówek apostolskich. Franciszek wysłuchawszy Męki według św. Jana, zmarł 3 października 1226 roku w Porcjunkuli.